زندگی بدون کلمات!

 

به نظر شما زندگی در دنیایی بدون کلمات و لغات چگونه خواهد بود؟ آیا می توانید تصور کنید که اگر کلمات نبودند ما چطور می توانستیم منظورمان را به دیگران منتقل کنیم؟ شاید با پانتومیم! لبته باید قبول کنیم که کارمان خیلی سخت می شد. به خصوص اگر می خواستیم به دوستمان نکته‌ای در مورد "روش های بهینه کاهش بافت چرم در نقاط حساس و متراکم بدن" بگوییم! به نظر خیلی راه مناسبی نمی رسد. پس باید به دنبال راهکار ساده تری باشیم. راهی که حداقل انرژی کمتری از ما بگیرد!


دسته بندی های اصلی مفاهیم

کلماتی که ما در مکالماتمان از آنها استفاده می کنیم را می توان در قالب مفاهیمی اصلی دسته بندی کرد. مثلا اگر ما درمورد "ناهار امروز" صحبت می کنیم به دسته بندی غذایی مربوط است، صحبت در مورد "هوای آلوده" به دسته محیط زیست مربوط می شود. دیگر دسته های اصلی می توانند دسته اشخاص، دسته لوازم، دسته حیوانات، دسته مفاهیم، دسته سرگرمی و ... باشند. در کنار دسته های اصلی، دسته های فرعی تر قرار می گیرند که مشخصات تکمیلی مفاهیم را ایجاد می کنند. مثل صفتها (بزرگ، کوچک، قرمز، تنها، پرسرعت، آلوده و ...) و خواص (مربوط به علم، مربوط به جنگ، مربوط به زمانهای قدیم و ...).

دسته بندی های فرعی مفاهیم

پس می توان با اشاره کردن به دسته بندی های اصلی و بعد تکمیل راهنمایی با اشاره به دسته بندیهای فرعی، مفاهیمی حتی بسیار پیچیده را منتقل کرد. اما چگونه می توان به این دسته بندی ها بدون گفتن یک کلمه اشاره کرد؟ با استفاده از آیکون ها، نمادها و سمبل ها. هرکدام از دسته های گفته شده را می توان با یک تصویر سمبلیک نشان داد. در نتیجه با اشاره به آیکون های مورد نظر، می توان مفهوم را منتقل کرد. به عنوان مثال برای انتقال کلمه "شیر"، ما به آیکونهای دسته غذایی، مایعات و رنگ سفید نیاز داریم.

بازی چیستین؛ ارتباط از جنس سمبل

ایده استفاده از سمبل ها به جای کلمات، شاید در زندگی عادی چندان راحت نباشد ولی در یک بازی دورهمی، بسیار جذاب و سرگرم کننده است. یکی از بازی های مجموعه هوپا، که به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت، بازی "چیستین" است که بر اساس بازی بسیار مطرح و پرطرفدار Concept طراحی شده است. در این بازی بازیکنان در یک رقابت تیمی، باید تلاش کنند تا موضوعات را به هم تیمی هایشان با استفاده از سمبل ها و آیکون ها منتقل کنند.

 

می توان این بازی را نوعی پانتومیم (که در جمع های دوستانه و خانوادگی زیاد بازی می شود) تصور کرد که به جای بازیگری، باید با اشاره به تصاویر درست، معنا را به هم تیمی ها رساند. اصلا هم فکر نکنید که کار آسانی است! بازی هم برای کسی که می خواهد مفهوم را منتقل کند و هم برای کسانی که می خواهند حدس بزنند، چالش بزرگی است. مثلا به نظر شما چطور می توان با سمبل ها کلمه "زیر شلواری" را منتقل کرد؟  • ملينا غفارپور

    من شماراخيلى دوست دارم

  • یزدان انصاری

    سلام بازی هوپا بدون کلمات عالیه وخودهوپاهم مهشره

  • ارميتا نوحه سرا

    ارميتا نوحه سرا سلام هوپايى هاى عزيز من: ممنون بابت كتاب هاى علمو يا تخيلى. من واقاكتاب هاى شما را دوست دارم بازى بدون كلمات هم خيلى باهال بود