بسته‌ی افزونه چیست؟

برخی از بازی‌های فکری و رومیزی به مرور زمان، و بعد از بارها بازی شدن، نیاز به تازه شدن دارند. این تازه شدن گاهی توسط بازآفرینی بازی و چاپ مجدد بازی (با تصویرسازی و گرافیک جدید) و گاهی هم توسط اضافه شدن بسته‌ای به بازی اصلی انجام می‌شود. در دنیای سرگرمی و به خصوص بازی‌های فکری و رومیزی، به بسته‌هایی که به بازی اصلی اضافه می‌شوند Expansion گفته می‌شود که در ادامه‌ی این مطلب انواع مختلف آن را معرفی می‌کنیم.


برای ترجمه‌ی لغت Expansion به طور معمول از لغات «بسته‌ی گسترشی»، «بسته‌ی الحاقی»، و یا «افزونه» استفاده می‌شود. افزونه بسته‌ای است که به تنهایی قابل بازی کردن نیست و حتما باید در ترکیب با بازی اصلی مورد استفاده قرار بگیرد. هر بسته‌ی افزونه شامل تعدادی از اجزای بازی (کارت، تاس، نشان و ...) است که همگی به بازی اصلی اضافه می‌شوند. همچنین بسته‌ی افزونه ممکن است با قوانین جدیدی که به قوانین اصلی بازی اضافه می‌شوند همراه باشد. افزونه‌ها می‌توانند بخش‌های زیر را در بازی تغییر دهند:

 

تعداد بازیکن‌ها
برخی از افزونه‌ها با اضافه کردن اجزای بیشتر به بازی اصلی، باعث بیشتر شدن تعداد بازیکن‌های بازی می‌شوند. به عنوان مثال افزونه‌ی «کاپوچین پلاس» با اضافه کردن دو دست لیوانک رنگی به بازی «کاپوچین»، تعداد بازیکن‌های آن را از ۴ بازیکن به ۶ می‌رساند.

اجزای بازی
برخی از افزونه‌ها با اضافه کردن اجزای جدیدتر به بازی، باعث ایجاد تنوع و تازگی در بازی می‌شوند. به عنوان مثال افزونه‌ی «استوژیت پلاس» با اضافه کردن ۹۶ کارت جدید به کارت‌های اصلی بازی «استوژیت»، قابلیت بیشتری برای قصه‌گویی و سرگرمی در بازی ایجاد می‌کند. یا افزونه‌ی «کاپوچین پلاس» با اضافه کردن ۳۶ کارت جدید به «کاپوچین» باعث می‌شود تا چالش‌های جدیدتری برای بازیکن‌ها در این بازی سرعتی/تمرکزی ایجاد شود.

قوانین بازی
برخی از افزونه‌ها با اضافه کردن قوانین جدید - که معمولا با اجزای جدید همراه است - تجربه‌ی بازی را گسترش می‌دهند. این افزونه‌ها ابعاد جدیدی به بازی بخشیده و معمولا لایه‌های بیشتری را به عمق بازی اضافه می‌کنند. در مواردی این افزونه‌ها در بسته‌ی اصلی بازی نیز وجود دارند تا بازیکنان بتوانند بعد از مدتی تجربه کردن بازی اصلی، تجربه‌ی خود از بازی را گسترش دهند. به عنوان مثال کارت‌های رویداد در بسته‌ی بازی «جالیز» (که در روش پیشرفته‌ی این بازی استفاده می‌شوند) با اعمال یک قانون جدید، نوع تجربه از بازی را کمی متفاوت می‌کنند. یا در مثالی دیگر می‌توان از کارت‌های داروغه و امین‌التجار در بازی «پایاپای» نام برد که ابعاد جدیدی به روش بازی می‌بخشند.

افزونه‌ها باعث ایجاد تنوع و تغییر در بازی اصلی می‌شوند و تجربه‌ی بازی را به مراحل تازه‌ای می‌رسانند. از این پس منتظر افزونه‌های نشر هوپا با عنوان «پلاس» برای بازی‌های محبوب خود باشید تا اوقات تازه‌ای را همراه با دوستان و خانواده خود تجربه کنید.