قصه هوپا

هوپا بستری‌ست برای خلق و نشر ایده‌هایی شادی‌افزا، دانایی‌بخش و پرورش دهنده ذهن و جان کودکان و بزرگسالان این مرز بوم. تلاش ما اینست که با ساخت، گسترش و نشر سرگرمی‌ها و کتاب‌های با کیفیت و متفاوت بتوانیم فرهنگ پربار و دیرین سرزمینمان را با جهان معاصر همساز نموده و تولید محصولات فرهنگی را به شکلی نماییم تا انسان ایرانیِ امروز بتواند از سرگرمی‌‌ها و کتاب‌های به‌روز دنیا بهره‌مند شود. از انتهای دهه هشتاد خورشیدی فاز مطالعه و بررسی بازار سرگرمی‌های ایران و جهان آغاز گردید و توانستیم اولین نسخه از نسل جدید بازی‌های فکری-آموزشی خود را از سال 1391 به دست علاقمندان برسانیم.

استقبال مخاطبان از محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب ما را بر آن داشت تا تنوع این محصولات را هر سال بیش از پیش گسترش دهیم و در اواسط دهه نود بر آن شدیم تا علاوه بر نسل جدید بازی‌های فکری-آموزشی، رده نوینی از بازی‌ها به نام بازی‌های رومیزی را به بازار عرضه کنیم که پیش از آن این رده محصولات تنها با نمونه‌های کلاسیکی مانند ریسک، مونوپولی، راز جنگل و فکربکر در بازار ایران شناخته‌ می‌شد. با ورود بازی‌هایی مانند استوژیت، پایاپای، جالیز و دژ نسل جدیدی از بازی‌های رومیزی در اختیار علاقمندانی که هر روز بیش از گذشته می‌شدند، قرار گرفت. این بازی‌ها در کنار بازی‌های نسل اول هوپا مانند دالیز، دالیزک، تارتان، اسپارابارا، چینتانو، هامپ‌هام و بابابو؛ توانستند یک طیف کامل از سرگرمی‌های با کیفیت را برای خانواده‌های ایرانی فراهم نمایند.

فضاهای آموزشی و مدرسه‌ها نیز با تجربه‌ای نو در عرصه آموزش و خلاقیت مواجه شدند که امکان گسترش آموزش و تجربه متفاوتی از کلاس را برای معلم و دانش‌آموز فراهم نمود.

در کنار تولید بازی‌های با کیفیت در استاندارد بین‌المللی از سال 1394 برنامه‌ریزی برای انتشار کتاب‌های مناسب کودک، نوجوان و جوان آغاز گشت و سرانجام در اردیبهشت 1395، مصادف با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نخستین کتاب‌های هوپا به بازار عرضه شد.

در این مدت، ما با افتخار، شاهد گسترش بسیار سریع و روزافزون مخاطبان خود بوده‌ایم و امروز می‌توانیم بر پایه‌ی اعتماد آن‌ها که بی‌تردید بزرگ‌ترین سرمایه‌ی هوپا است، خود را اتفاقی نو در نشر کودک و نوجوان ایران بنامیم و نامی شناخته‌شده در عرصه تولید محصولات فرهنگی- آموزشی باشیم.

نخستین اصلی که در تولید در نظر داریم تولید محصولاتی جذاب برای مخاطبان است. و در کنار آن رعایت حقوق پدیدآورندگان اثر در هر کجای دنیا که باشد توانسته به ما کمک نماید تا محصولاتی اصیل و با هویتی مستقل را به دست شما دوستان خوب برسانیم.

امروز مفتخریم که از رده محصولات «الف تا ی ایرانی» سه محصول -سفالگر، شیمیاگران و دستباف- به بازار عرضه شده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. محصولاتی برآمده از ذهن و دست جوانان همین مرز و بوم!

ما در هوپا خود را در ابتدای راهی می‌دانیم که نتیجه‌ی آن حضور بین‌المللی بازی‌های رومیزی و کتاب‌های نویسندگان و تصویرگران ایرانی در دسترس انبوه مخاطبان در جهان خواهد بود. و همه توان خود را به کار می‌بندیم تا با چشاندن طعم منحصر به فرد فرهنگ و ادبیات غنی ایرانی راهی متفاوت در بازار صادرات محصولات فرهنگی بسازیم.

در این راه دست همه‌ی پدیدآورندگان و مخاطبان را به گرمی می‌فشاریم و امیدواریم از نقد و همراهی خود ما را بی‌بهره نگذارند.