هویج میدم فلفل می‌گیرم

کشاورز خوب بودن کار سختی است! یک کشاورز خوب، علاوه بر تسلط در زمینه‌ی محصولات زراعی، باید در مورد کودها، آفات، و ادوات کشاورزی هم دانش و تجربه داشته باشد تا بتواند بیشترین استفاده را از زمین زراعی خودش ببرد. در عین حال همواره باید برای تغییرات جوی خود را آماده نگه دارد تا در مقابل برف و یخبندان، کمترین آسیب را ببیند. در کنار اینها، یک کشاورز باید به فنون مذاکره و معامله آگاه باشد تا بتواند محصول خودش را به بهترین شکل ممکن در بازار معاوضه کند یا به فروش برساند. این هنر یک کشاورز است. با معرفی جالیز، جدیدترین بازی فکری نشر هوپا با ما همراه باشید.

«جالیز» جدیدترین بازی فکری نشر هوپا، یک بازیِ کارتیِ رقابتی برای ۳ تا ۷ بازیکن، یا بهتر بگوییم کشاورز زرنگ است! بازیکن‌ها در این بازی با مدیریت جالیزهایشان، تلاش می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین محصولات را بکارند و با فروش آنها، کسب و کارشان را حسابی سکه کنند. اما موفقیت در این کسب و کار، همان ‌قدر که به سخت‌کوشی و تلاش احتیاج دارد، حواس جمع، حساب و کتاب، و کمی هم شانس می‌خواهد. هر بازیکن در این بازی یک زمین زراعی دارد که از چند جالیز تشکیل می‌شود و در طول بازی با کاشتن دانه‌های زراعی در این جالیزها و برداشت و فروش آنها، درآمد کسب می‌کند. بازیکنی که در پایان بازی بیشترین درآمد را داشته باشد برنده‌ی بازی است.

در این بازی، هر بازیکن در نوبت خودش باید ابتدا یک یا دو کارت از دست خودش را در جالیزهای خودش بکارد. در هر جالیز تنها می‌توان یک نوع محصول کاشت. بازیکن می‌تواند محصولات جالیزهایش را در هر زمانی بفروشد و به نسبت تعداد کارت‌های آن محصول سکه دریافت کند. اما عنصری که این بازی را از یک بازی کارتی عادی خارج می‌کند، امکان معامله‌ی بین بازیکنان در نوبتشان است؛ هر بازیکن بعد از کاشت محصول، باید دو کارت از روی دسته‌ی اصلی محصولات رو کند و سپس آن‌ها را یا برای خودش بردارد (در جالیزش بکارد) و یا با بازیکنان دیگر معامله کند. هیجان داد و ستد کردن محصولات مختلف با یکدیگر و در نظرگیری سود و ضررهای آن، جالیز را تبدیل به یک بازی پرهیجان و داغ می‌کند.


 این بازی کارتی، با وجود سادگی روند بازی، نیازمند تصمیم‌گیری‌های حساسی نیز می‌باشد، به عنوان مثال اینکه چه زمانی برای برداشت و فروش هر محصول مناسب‌تر است جزو تصمیمات سخت بازی حساب می‌شود، زیرا تعداد محصول بیشتر (کارت بیشتر) برابر است با درآمد بیشتر! ولی در برابر آن، اینکه یک محصول زمان بیشتری روی زمین زراعی باقی بماند، امکان کاشت محصولات جدیدتر را کم می‌کند. جدای از این تصمیمات فردی، هر بازیکن در طول نوبتش باید به معامله‌ی چند دانه زراعی با دیگر بازیکنان بپردازد، که منجر به تعامل و ارتباط بین بازیکنان و شنیده شدن جملات پرهیجانی مثل: «دو تا هویج میدم یه فلفل می‌گیرم!» یا «تورو خدا اون هندونه رو بده به من! جبران می‌کنم!!» می‌شود.

این بازی توسط آقای محسن پوررمضانی، و بر اساس بازی معروف و پرطرفدار Bohnanza طراحی شده است. آقای پوررمضانی با الگوبرداری از کلیت طرح بازی، و با ایجاد تغییراتی در قوانین و اضافه کردن عناصری، بازی روان‌تری را طراحی کرده‌اند که در دو حالت ساده و پیشرفته، قابل بازی است. کود و تراکتور از ویژگی‌هایی هستند که به جالیز اضافه شده‌اند تا امکانات بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار دهند. کود به بازیکنان کمک می‌کند تا محصولات جالیزش را بیشتر کند و تراکتور باعث می‌شود تا در هر نوبت محصولات بیشتری را در زمین‌شان بکارند. این بازی فکری در استودیوی تحقیق و توسعه هوپا گسترش یافته است و در اختیار علاقمندان بازی‌های کارتی و رومیزی قرار گرفته است.

   • مسعود

    سلام من تقریبا تمام بازیهای فکری شما رو خریداری کردم واقعا خوب هستند ، جالیز یک درجه از همه بازیها سرتر هست .لطفا بازیهای بیشتری تولید کنید بازیهایی که در سایت بردگیم گیگ دارای رتبه های بالاتری هستند